-
Safari
Keňa je zemí, kde vzniklo všem dobře známé safari, jak ho známe dnes. Víte, že slovo „safari“ znamená ve svahilštině prostě a jednoduše „cesta“? Pojem safari začali používat již lovci divoké zvěře za dob kolonizace. Dnes je naopak zvířecí svět přísně chráněn a lov velké zvěře je v Keni celostátně zakázán. V 56 národních parcích a rezervacích ukrývá Keňa některé z nejstarších zástupců divokého života na zemi. Planiny a lesy Keni poskytují útočiště posledním velkým, volně žijícím šelmám, největším stádům slonů, ohroženým bílým i černým nosorožcům a několika endemitům, kteří se nikde jinde nevyskytují. Keňa není vysoce ceněna pro svou divokou přírodu jen díky své „Velké pětce“, ale především díky množství jiných, vysoce chráněných a ohrožených druhů, představující jedinečné dědictví této země. Některé druhy jsou tak malé, že je nelze spatřit. Velmi lákává z hlediska zvěře v parcích je každoroční „velká migrace“. Ta probíhá už po staletí mezi dvěma parky. Tanzanským parkem Serengeti a keňskou rezervací Maasai Mara. Neuvěřitelné masy zvířat, zejména pak milióny nostalgicky známých pakoňů žíhaných, zeber, žiraf atd. se rok co rok vydávají na svou pouť napříč africkým kontinentem. Když vypasou svoji potravu v Serengeti, přesouvají se pakoně, mnoho dalších druhů antilop a zebry do severnější Masai Mary. Spolu s kopytníky se přesouvají i žirafy, sloni, lvi, levharti, gepardi, hyeny a také supi, čápi marabu a další mrchožrouti. Migrují za potravou z jižní části Serengeti směrem na sever, do keňské národní rezervace Maasai Mara. Tato událost započíná na přelomu července a srpna. V průběhu října zase zvěř migruje zpět.
-
Podnebí a geografie
Dá se říci, že v Keni panuje po celý rok obdobné počasí, a to hlavně díky faktu, že leží na rovníku. Za jedinou výjimku se dá považovat období dešťů, které každoročně v Keni začíná na přelomu března a dubna a končí v první polovině června. Nicméně i toto roční období má své kouzlo. Na pobřeží, zejména pak na Diani Beach, prší převážně v noci, což vytváří příjemné podmínky pro relaxaci a spánek. K ránu se obloha protrhává a dny bývají většinou i během dešťů slunečné. Nelze to ovšem brát jako pravidlo. Stává se stále častěji, že prší i několik dní v kuse. Ve vnitrozemí je situace ohledně dešťů horší. Prší déle a vytrvaleji nežli na pobřeží. Průměrné teploty vzduchu se pohybují v rozmezí od 28°C až po 32°C, 28°C je především během období dešťů. Teplota oceánu se pohybuje od 25°C až po neuvěřitelných 28°C. Po celý rok se v Keni rozednívá těšně před sedmou hodinou ranní a slunce zapadá zase těsně před sedmou hodinou večerní.
Keňa leží v rovníkovém a monzunovém pásmu. Na severu a severovýchodě jsou pouště a polopouště. U pobřeží je podnebí horké a vlhké. Období dešťů zde převládá v dubnu, květnu a červnu. Nejteplejšími měsíci je únor a březen a nejchladnějšími červen a červenec, rozdíl je do 7 °C. Teploty se u Indického oceánu pohybují okolo 30 °C, Mombasa má průměrně 29 °C přes den, 22 °C v noci. Na severu, kde se nacházejí pouště, teploty přesahují 35 °C. Na zbytku území na plošinách je okolo 25 °C, teplota v Nairobi se pohybuje okolo 23 °C přes den, 14 °C v noci. Průměrná vlhkost vzduchu v Nairobi je 72 %, v Mombase 81 % a v Kisumu 69 %. Průměrná roční teplota moře u Mombase je 27 °C .
-
Národní parky
V Keni je mnoho národních parků a rezervací. Mezi nejznámější patří rezervace Masai Mara, Amboseli, Naivasha Lake či národní park Tsavo. V národních parcích žije široká škála zvěře, zejména lev, slon africký, žirafa, nosorožec, hroch obojživelný, buvol africký, zebra stepní, gazela, gepard štíhlý, levhart skvrnitý, antilopa, hyena skvrnitá a mnoho různých druhů ptáků. Keňské národní parky a rezervace jsou hojně osídleny zvěří po celý rok. Je tak potom především na zkušených řidičích a průvodcích parků, kterých má naše cestovní kancelář mnoho, aby Vás za zvířaty zavedli. Řidiči a rangeři spolu komunikují pomocí vysílaček a jsou proto v mnoha případech schopni Vás za zvířaty dovést.
-
Poloha
Keňa, plným názvem Keňská republika je přímořský stát ve východní Africe při pobřeží Indického oceánu. Sousedí na západě s Ugandou (933 km), od 9. července 2011 na severozápadě s Jižním Súdánem (232 km), na severu s Etiopií (861 km), na východě se Somálskem (682 km) a na jihu s Tanzanií (769 km).
Keňa
Keňa je označována za kolébku života, země nekonečných možností a kontrastů. Keňa je esencí rozmanitosti, právě tady naleznete ty nejlepší a nejzachovalejší národní parky plné divoké a ohrožené zvěře, i jedny z nejkrásnějších pláží Indického oceánu. Můžete zde strávit noc v nejluxusnějších hotelích, ale také v safari stanech nebo eko domcích. Najdete zde zavedenou turistickou infrastrukturu a jedny z nejpřátelštějších lidí na světě, krásná jezera a chráněné oblasti, květy zářící všemi barvami i suchem sužované keře, savany a pouště i tropické deštné pralesy. Keňa nabízí nezapomenutelné množství zážitku a dobrodružství.
Proč právě Keňa ?
Důležité informace
-
Víza
Cestovní doklady - cestovní pas, jehož platnost musí být aspoň o 6 měsíců delší než doba plánovaného pobytu v Keni.
Víza - žádost o vízum lze podle keňského zákona podat pouze prostřednictvím internetu, a to na webové stránce spravované keňským Ministerstvem vnitra a koordinace národní vlády (Ministry of Interior and Coordination of National Government) http://www.evisa.go.ke . Upozorňujeme, že v provozu jsou i podvodné stránky nabízející keňská víza; je proto velmi důležité používat výhradně uvedenou stránku. Od 1.1. 2021 lze požádat o keňské vízum pouze elektronickou formou; víza po příletu již nejsou vydávána. Dle dosavadních zkušeností je třeba mít vízum nejen v mobilním telefonu, ale i vytištěné. Správní poplatek za podání žádosti ve výši 50 USD (děti do 15 let zdarma) a je nevratný.
Celní a devizové předpisy - vývoz, průvoz, ale i dovoz jakýchkoliv předmětů pocházejících nebo vyrobených z divoké zvěře (trofeje, výrobky ze slonoviny nebo z kůže chráněných druhů zvířat, ale i např. i mořské fauny) je trestný, vývoz živých divokých zvířat, hmyzu nebo rostlinných druhů bez zvláštního povolení je přísně zakázán.
-
Očkování
Mezinárodní očkovací průkaz s očkováním proti žluté zimnici je vyžadován od cestujících přilétajících z jiných afrických destinací (i v případě tranzitu) či jiných zdravotně rizikových oblastí a to i v případech pouhého letištního tranzitu (např. při letech z Evropy přes Addis Abebu). Doklad o očkování může být ve výjimečných případech vyžadován i od cestujících z jiných destinací.
-
Fakta
Hlavní město: Nairobi
Měna: USD, GBP, EUR a keňský šilink (KES)
Jazyk: svahilština, angličtina (úřední), arabština a kmenové jazyky
Nábožentství: protestantismus, katolismus a islám
Počet Obyvatel: 43 miliónů obyvatel
Ochrana proti malárii: Nízké riziko - před cestou se poraďte se svým lékařem
-
Důležité kontakty
Velvyslanectví Nairobi
Tende Drive 745, Lavington, 00100 Nairobi
P.O.Box 25639
tel: +254 204 348 163 (tel/fax), 072, 073
fax: +254 204 348 163
nouzová linka: +254 722 517 161
e-mail:nairobi@embassy.mvz.cz
web: www.mzv.cz/nairobi
- Lucia Vašková
- Luxury Travel Designer
-
- Po–Pá:
- 8:00–17:00
- lucia.vaskova@sguide.cz
- +420 778 061 069